Niezależnie od tego, czy uprawiasz rośliny rolnicze, czy pielęgnujesz trawnik lub ogród przydomowy, zwalczanie chwastów będzie ważne dla osiągnięcia odpowiednich rezultatów.

Chwasty można zwalczać mechanicznie, kulturowo, biologicznie i chemicznie, a wszystkie te metody mogą być ważne w zintegrowanym programie zwalczania chwastów, który jest ekonomiczny i przyjazny dla środowiska naturalnego.

Herbicydy różnego rodzaju do zwalczania chwastów w buraku

Kontrola chemiczna chwastów za pomocą herbicydów od wielu lat jest ważnym narzędziem do zwalczania chwastów w uprawach rolnych, oraz ogrodach, sadach, a nawet w krajobrazach domowych. Wiele dzisiejszych, nowoczesnych herbicydów jest bardziej skutecznych i selektywnych, niż kiedyś. Te cechy sprawiają, że są one mniej szkodliwe dla środowiska, gdy są właściwie i oszczędnie używane. Chociaż herbicydy są szeroko stosowane, niewiele osób rozumie, jak działają w kwestii zwalczania niepożądanych roślin.Ogólnie rzecz biorąc, herbicydy stosuje się przedwschodowo lub powschodowo. Oznacza to, że stosuje się je przed lub po tym, jak chwasty wyrosną z gleby i zaczną rosnąć. Herbicydy przedwschodowe zabijają chwasty wkrótce po tym, jak wykiełkują lub przebiją się przez powierzchnię gleby. Herbicydy powschodowe zwalczają chwasty, które już rosną i są łatwo widoczne. Niektóre herbicydy są aplikowane do gleby i pobierane przez korzenie lub pędy sadzonek. Inne herbicydy stosowane na liście roślin wykazują aktywność dolistną. Niektóre rodzaje herbicydów mają jedno i drugie działanie. Herbicydy o wysokim stopniu aktywności gleby stosuje się zazwyczaj przedwschodowo.Zastosowanie herbicydów to odpowiednia metoda na zwalczanie chwastów w buraku. Selektywność to proces, w którym herbicyd kontroluje lub zabija niektóre rośliny, pozostawiając inne nienaruszone, przykładowo niszczenie roślin liściastych, ale nie traw. Herbicydy mogą być również nieselektywne, i zabijają wszystkie rodzaje roślin, z jakimi wejdą w kontakt. Selektywność zwykle zależy od czasu lub miejsca zastosowanego herbicydu. Większość herbicydów może być szkodliwa, nawet dla normalnie tolerancyjnych roślin, jeśli dawka jest zbyt wysoka lub są one nadużywane.